Titulní obrázek

GM již nechce akcie PSA

Publikováno: 26.říjen 2012

Druhým největším akcionářem francouzské automobilky Peugeot se stala na konci února společnost GM. Zároveň se PSA a GM dohodli na strategické alianci.

Obě firmy očekávaly, že jim aliance přinese roční úspory nejméně dvě miliardy USD (40,6 miliardy Kč) díky společným nákupům, logistice, vývoji a výrobě automobilů a automobilových součástek. Nyní se objevují neoficiální informace o tom, že GM zvažuje odepsání akcií PSA.

Důvodem pro tento krok, který ovšem GM nepotvrdilo, je špatná situace francouzského koncernu. Peugeot ztrácí 200 milionů dolarů měsíčně a plán vlády na podporu prodeje automobilů je jen přislíben. Podle agentury Reuters v důsledku toho prudce klesá hodnota akcií Peugeotu, takže podíl, za který GM zaplatilo 320 milionů euro, má nyní hodnotu asi 146 milionů euro. To není moc příznivá bilance.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

To, že se PSA potýká ve větších finančních problémech, víme už dlouho. Společnost GM tak asi učinila špatný krok. Ovšem může to být samozřejmě jinak. Postupem času jí třeba miliony připutují zpátky.

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain