Titulní obrázek

Peugeot 2008

Publikováno: 20.březen 2013

Na ženevský autosalon v Ženevě si francouzský Peugeot připravil novinky, které určitě upoutají ekologické zájemce a sportovní nadšence.

Peugeot 2008, nový malý crossover, je postavený na upravených základech hatchbacku Peugeot 208. Pohánět jej bude osvědčená paleta motorů od 1.2 VTi o 81 koních po 1.6 VTi o 118 koních a dvojice turbodieselů 1.4 HDi o výkonu 67 koní a 1.6 HDi ve verzích 91 a 113 koní. Do budoucna se také počítá s příchodem přeplňovaných tříválců 1.2 VTi o výkonech 109 a 128 koní.

Mnohem zajímavějším je však revoluční řešení hybridního pohonu HYbrid Air, který místo elektromotoru zásobovaného elektrickou energií z akumulátorů využívá kompresoru k rekuperaci stlačeného vzduchu, jenž se potom využije k pohonu. Výhodou tohoto systému je konstrukční jednoduchost, tudíž i relativní finanční nenákladnost. Kromě toho je systém mnohem lehčí, než klasický hybridní systém s elektromotorem a bateriemi, a navíc odpadá nutnost ekologické likvidace akumulátorů.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Vystavena je také maketa Peugeotu 208 HYbrid FE, který má k pohonu využívat benzínový litrový tříválec s elektromotorem. Auto je díky využití kompozitních materiálů o 200 kilogramů lehčí. Nízká hmotnost propůjčuje vozu působivou dynamiku – zrychlení na stovku proběhne za osm sekund, během čehož se do ovzduší dostane pouhých 49 gramů emisí oxidu uhličitého každý kilometr.

„Vždy odpouštějme svým nepřátelům, nic je nedokáže víc rozzuřit.“ Oscar Wilde