Titulní obrázek

Peugeot 208 GTI Limited Edition

Publikováno: 9.únor 2013

Automobilka Peugeot v květnu začne prodávat limitovanou edici modelu 208 GTI. Série obsahuje jen 54 kusů pro celý svět.

29 z nich, tedy více než polovina celé série, je určeno pro Velkou Británii. Důvod je jednoduchý. Příští rok to bude 29 let, co se začala prodávat legendární 205 GTI.

Pod kapotou se ukrývá přeplňovaný zážehový čtyřválec 1,6 THP 200, který disponuje výkonem 147 kW (200 k) a točivým momentem 275 Nm. Prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky jsou poháněna přední kola. Sportovní tlumiče, pružiny a stabilizátory se tedy také nezměnily, stejně jako rozchod kol rozšířený oproti sérii o 10 mm vpředu, respektive 20 mm vzadu. Auta budou pochopitelně individuálně číslována.

Barvu laku karoserie si vybrat nelze, bílou perletí nového majitele ale určitě u Peugeotu neurazí. Jako kontrast byla zvolena sedmnáctipalcová litá kola v onyxové černi obutá do pneumatik o rozměru 205/45 ZR17. Za nimi se ukrývají kotouče o průměru 302, respektive 249 mm. Přední lízátko i spoiler na zadním víku, které měl už ženevský koncept, zůstaly rovněž na svém místě. Standardní třídveřový hatchback váží 1160 kg a z klidu na 100 km/h sprintuje za méně než 7 s, oblíbenou disciplínu pružného zrychlení z 80 na 120 km/h zvládne na pátý převodový stupeň za zhruba stejný čas.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Spotřeba benzinu činí 6,3 l/100 km. Výbava je ovšem bohatší. Kromě jiného obsahuje navigaci s digitálním rádiem DAB. Určitě nebude chybět ani LED podsvícení přístrojového štítu s červeným orámováním. Britské exempláře budou mít navíc v dolní části masky chladiče s hliníkovým povrchem barvy státní vlajky. Každá země, pro kterou je auto určeno, zde má pochopitelně svou kombinaci.

Novinku si můžete koupit až v květnu 2013. Ti, kteří budou za kanálem nejrychlejší, zaplatí 20.495 liber (necelých 643 tisíc korun). Základ přitom vyjde oproti původním předpokladům levněji, asi na 19 tisíc liber (596.000 Kč). 

„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich